Search
Close this search box.

کم هزینه ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

کم-هزینه-ترین-کشور-برای-مهاجرت
فهرست مطالب

مهاجرت تحصیلی یکی از مناسب‌ترین روش‌های مهاجرتی است که همواره مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. امروزه شاهد این مسئله هستیم که دانشجویان به دنبال آسانترین راه برای مهاجرت می‌گردند و مسیر موفقیت خود را در مهاجرت تحصیلی می‌یابند. عوامل مختلفی بر این مسیر تاثیر می‌گذارند و به آن جهت می‌بخشند که تمکن مالی را می‌توان یکی از مهمترین آنها دانست. در کنار تمکن مالی، شهریه دانشگاه، هزینه‌های زندگی دانشجویی نیز از اهمیت بالایی در انتخاب کشور مقصد تاثیرگذار هستند. اگر شما هم به دنبال کم هزینه ترین روش مهاجرت می‌گردید تا انتها مقاله با ما باشید.

کم هزینه ترین روش‌ های مهاجرت

فراموش نکنید که کانادا، آمریکا و استرالیا همچنان از محبوب ترین کشورهای برای مهاجرت هستند، اما هزینه بیشتری را می طلبند. با این وجود می توان به مزایای ویزای 188 استرالیا که آن ر به مقصدی رویایی تبدیل کرده است. معیارهای متفاوتی از جمله روش مهاجرت، رزومه تحصیلی و کاری، سن و … در تعیین هزینه روش مهاجرت شما تاثیر گذارند، اما همانطور که قبلا اشاره کرده بودیم، دو روش مهاجرت از طریق کار و تحصیل را می‌توان به‌عنوان ارزانترین و مناسب‌ترین روش‌های مهاجرتی در میان دیگر روش‌ها در نظر گرفت.

 • مهاجرت کاری: در بیشتر مواقع مهاجرت از طریق کار نیازمند تمکن مالی بالا نیست و نمونه ای از کم هزینه ترین روش مهاجرت محسوب می‌شود. اگر شما بتوانید کارفرمایی مورد اعتماد در کشور مقصد پیدا کنید و از او جاب آفر دریافت کنید، می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به سرمایه بیش از اندازه از طریق سابقه کاری خود مهاجرت کنید. نکته قابل توجه اینکه شما پس از ورود به کشور مقصد می‌توانید 40 ساعت در هفته کار کنید و از حقوق، بیمه و سایر مزایای آن کشور بهره‌مند شوید. برای مثال می توان به دریافت ویزای کار ict کانادا اشاره کرد که یکی از روش‌های محبوب برای مهاجرت کاری محسوب می‌شود.
 • مهاجرت تحصیلی: مهاجرت از طریق تحصیل را می‌توان به عنوان یکی از روش‌های ارزان مهاجرتی به حساب آورد، چرا که تحصیل در بسیاری از کشورها به صورت کاملا رایگان و با شهریه‌ای مناسب امکان پذیر است. در مواردی که بتوانید از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی دانشگاه یا آن کشور استفاده کنید تا حد بسیار زیادی هزینه‌های تحصیل و زندگی روزمره خود را پوشش می‌دهید.

اکنون برخی از کم هزینه‌ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

کم هزینه ترین روش‌ های مهاجرت

1. آلمان

به عنوان یک ایرانی بارها شنیده‌ایم که کشور آلمان کم هزینه‌ترین کشور برای اقامت تحصیلی در اروپا شناخته می‌شود. آلمان از سیستم اموزشی با کیفیت بالا و پیشرفته‌ای برخوردار است که این مسئله آن را به یکی از مهاجرپذیرترین کشورها برای مهاجرت دانشجویان تبدیل کرده است. شما در هر مقطع تحصیلی ( کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ) می‌توانید با کمترین هزینه برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنید. علاوه بر اینکه بسیاری از دانشگاه‌های آلمان بدون هزینه و شهریه شما را می‌پذیرند، بعد از تحصیل نیز با وجود موقعیت‌های شغلی در این کشور، شرایط  کار شما فراهم است. توجه به این نکته الزامی است که هزینه‌های زندگی در کشور آلمان کاملا مقرون به صرفه هستند.

در بعضی موارد دیده می‌شود که بسیاری از دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کاملا رایگان هستند و تنها برای ورود نیازمند ارائه مبلغ تمکن مالی به سفارت این کشور هستید این در حالی است که اگر شما بتوانید در مقطع دکترا کمک هزینه تحصیلی (بورسیه تحصیلی) را به طور کامل دریافت کنید، دیگر نیازی به ارائه نامه تمکن مالی به سفارت این کشور نیست. برترین دانشگاه‌های آلمان:

 • دانشگاه صنعتی مونیخ
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه برلین
 • دانشگاه توبینگن

2. ایتالیا

اگر دانشجو مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد هستید، ایتالیا می‌تواند بهترین انتخاب برای مهاجرت شما باشد. در هر رشته‌‎ای که تحصیل کنید اگر موفق به دریافت بورسیه استانی از این کشور شوید، می‌توانید مقدار بسیار زیادی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی خود را پوشش دهید و همین مسئله ایتالیا را کم هزینه ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی و در عین حال پر تقاضا‌ترین کشورها تبدیل کرده است. لازم به ذکر است به دلیل اقتصاد نسبتا ضعیف و نرخ بالای بیکاری، ایتالیا را نمی‌توان به عنوان مقصدی همیشگی برای مهاجرت و کار در نظر گرفت. برترین دانشگاه‌های ایتالیا:

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه رم
 • دانشگاه جنوا

3. فرانسه

اگر زبان فرانسوی می‌دانید، فرانسه به عنوان نمونه ای از کم هزینه ترین کشور برای اقامت تحصیلی شناخته می‌شود. در کنار هزینه پایین تحصیل، وجود آداب و رسوم ، فرهنگ غنی و همچنین جاذبه‌های توریستی این کشور را به یکی از مراکز مورد توجه بسیاری از دانشجویان تبدیل کرده است. هزینه زندگی دانشجویی در کشور فرانسه به طور میانگین از 650 تا 1800 یورو در ماه وابسته به سبک و کیفیت زندگی متغیر است. دانشگاه‌های برتر فرانسه:

 • سوربن فرانسه
 • Psl فرانسه
 • دانشگاه پاریس

4. ترکیه

کشور ترکیه از لحاظ نزدیکی، آسانی در رفت و آمد و همچنین هزینه کمتر زندگی در لیست کم هزینه ترین کشور ها برای مهاجرت تحصیلی قرار دارد و انتخاب خوبی است. تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور امکان پذیر و خرج و مخارج زندگی دانشجویی بین 650 تا 1800 دلار ماهانه محاسبه می‌شود که این مقدار بر اساس محل زندگی، سبک و روش زندگی متفاوت خواهد بود. دانشگاه‌‎های برتر ترکیه:

 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه اکان
 • دانشگاه آیدین
 • دانشگاه کوچ

5. اتریش

اتریش نیز نمونه ای از کم هزینه ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی محسوب می شود؛چرا‌که تحصیل در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور با هزینه‌ای بسیار اندک حدود 700 یورو در مقایسه با دیگر کشورهای حوزه اروپا انجام می‌شود. نکته قابل توجه اینکه مانند بسیاری دیگر از کشورها امکان کار دانشجویی به صورت پاره وقت همزمان با تحصیل در اتریش وجود دارد که تا حدودی هزینه‌های زندگی دانشجویی را پوشش می‌دهد. دانشگاه‌های برتر اتریش:

 • دانشگاه وین
 • دانشگاه صنعتی وین
 • دانشگاه اینسبروک
 • دانشگاه گراتس

6. مجارستان

اگر فردی هستید که  به‌دنبال کم هزینه ترین کشور برای اقامت تحصیلی هستید قطعا مجارستان انتخابی عالی است. هزینه‌های زندگی دانشجویی شامل رفت و آمد، خوراک و پوشاک و … در این کشور با توجه به روش زندگی متفاوت اما حدود 500 یورو در هر ماه تخمین زده می‌شود. مجارستان نیز در لیست کم هزینه ترین کشور ها برای مهاجرت تحصیلی قرار دارد. یکی دیگر از مزایای مهم مجارستان نزدیک بودن به ایران است که رفت و آمد شما و خانوادتان را آسان می‌کند. بهترین دانشگاه‌های مجارستان:

 • دانشگاه سگد
 • دانشگاه اتوش لورند
 • دانشگاه بوداپست
 • دانشگاه دبرسنی

سخن پایانی

می‌دانیم به عنوان فردی که به دنبال بهترین راه برای مهاجرت خود می‌گردید، یکی از دغدغه‌های اصلی شما هزینه زندگی و انتخاب کم هزینه ترین راه و کشور است. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کلی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی پرونده مهاجرتی خود، با کارشناسان گرین ویزا و بهترین وکیل مهاجرت به کانادا در ارتباط باشید.

ثبت درخواست مشاوره با گریــــــــــ ــــــــــــــن ویزا
هر سوالی دارید از ما بپرسید مشاورین ما پاسخ خواهند داد

جدیدترین مقالات

مهاجرت کاری یکی از روش‌های رایج و مطمئن برای ورود به کشور دیگری است. داشتن

در دنیای امروز، مهاجرت به کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل، کار یا زندگی، یک تصمیم

بر اساس جدیدترین رده‌بندی وبسایت پاسپورت ایندکس (Passport Index)، پاسپورت امارات متحده عربی به عنوان