راهنمای جامع و کامل اخذ تابعیت و شهروندی لهستان

راهنمای جامع و کامل اخذ تابعیت و شهروندی لهستان
فهرست مطالب

افرادی که قصد مهاجرت به دیگر کشورها را دارند، مساله اخذ تابعیت و شهروندی، دغدغه‌ای بسیار اساسی برای آن‌ها محسوب می‌شود. تمامی کشورها قوانین و مقررات خاص خود را در زمینه مهاجرت و تابعیت دارند. لهستان یکی از کشورهای اروپایی است که در سالیان اخیر، به یکی از کانون‌های مهاجرت اتباع دیگر کشورها تبدیل شده است. زیرا این کشور تلاش زیادی کرده است تا شرایط مطلوب را برای کار و تحصیل شهروندان را فراهم آورد. برای آن که بتوانید تابعیت لهستان را دریافت کنید، باید از مقررات و فرایندهای قانونی آن آگاهی کسب کنید. از این رو ما در این مقاله قصد داریم به روش‌های اخذ تابعیت و شهروندی لهستان بپردازیم.

مزایای اخذ شهروندی لهستان

مطمئنا اخذ تابعیت لهستان برای افرادی که موفق به این کار بشوند، مزایای متعدد و قابل توجهی به دنبال خواهد داشت. این مزایا باعث شده است که اتباع دیگر کشورها به فکر مهاجرت به این کشور و دریافت شهروندی آن بیافتند. در ادامه مزایای اخذ تابعیت لهستان به صورت مختصر مورد اشاره قرار گرفته است:

 • بهره‌مندی از بیمه خدمات درمانی و بهداشتی
 • امکان افتتاح حساب بانکی در بانک‌های لهستان و سایر بانک‌های معتبر بین‌المللی
 • امکان خرید ملک و آپارتمان در این کشور
 • دریافت انواع وام‌های بانکی
 • امکان تحصیل آسان در دانشگاه‌های لهستان و دریافت تسهیلات دانشگاهی
 • امکان تردد در میان کشورهای مختلف اتحادیه اروپا بدون نیاز به ویزا و گذرنامه
 • شرایط آسان برای دریافت ویزای کشورهای کانادا، آمریکا، استرالیا و انگلیس با درخواست متقاضی
 • امکان سفر و زندگی در 26 کشور حوزه شنگن.

مزایای اخذ شهروندی لهستان

روش ‌ها و شرایط اخذ تابعیت لهستان

در این قسمت به بررسی شرایط و روش‌های اخذ شهروندی لهستان پرداخته‌ایم. افراد مختلف با توجه به شرایط خاص خود می‌توانند یکی از این روش‌ها را برای اخذ تابعیت لهستان انتخاب کنند.

از طریق تولد

چنانچه یک فرزند از یک پدر یا مادر لهستانی چه در داخل این کشور و چه در خارج از آن متولد شود، طبق قانون، شهروند لهستان خواهد بود. همچنین در این رابطه قانونی برای اخذ شهروندی برای کودکانی وجود دارد که به فرزندخواندگی پذیرفته می‌شوند. به این معنا که طبق قوانین لهستان، کودکانی که تا پیش از ۱۶ سالگی به فرزندخواندگی خانواده‌ای درآیند، می‌توانند پس از رسیدن به سن قانونی متقاضی تابعیت لهستان شوند. البته شرط اساسی این روش شهروندی آن است که خانواده‌ای که اقدام به فرزندخواندگی کودک کرده است، باید لهستانی باشد. یا این که تابعیت این کشور را دریافت کرده باشد.

از طریق ازدواج

خارجیانی که با شهروندان لهستان ازدواج کنند، با وجود شرایط خاصی امکان دریافت شهروندی این کشور را خواهند داشت. این شرایط شامل موارد زیر می‌شود:

 • فرد متقاضی ازدواج، باید به مدت دو سال به شکل دائم در لهستان اقامت داشته باشد.
 • ضروری است به مدت حداقل 3 سال از تاریخ ازدواج فرد گذشته باشد تا امکان صدور مدارک تابعیت برای وی فراهم شود.
 • برای ثبت ازدواج لازم است زوجین به دفاتر رسمی ازدواج و همچنین کلیسا یا سایر اماکن مقدس مراجعه کنند.
 • شخص متقاضی ازدواج با یک شهروند لهستانی باید گواهینامه‌ای به اداره مربوطه ارائه کند که صلاحیت قانونی برای ازدواج را دارد.

از طریق سرمایه‌ گذاری

اقتصاد پویا و در حال رشد لهستان کانون مناسب و مساعدی برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی شده است. زیرا این کشور از شرایط مطلوبی از جمله ثبات اقتصادی، نرخ بیکاری و تورم اندک، نرخ‌های پایین مالیات، امکان ورود آسان به بازارهای بین‌المللی، فضای پویا و مطلوب کسب و کار و… برخوردار است. این شرایط باعث شده است تا خارجیان بسیاری متقاضی سرمایه‌گذاری در این کشور شوند. به گونه‌ای که طبق قوانین این کشور خارجیانی که بتوانند تراز مالی سالانه مثبتی داشته باشند، می‌توانند برای اخذ اقامت دائم و تابعیت لهستان اقدام کنند.

روش ‌ها و شرایط اخذ تابعیت لهستان

از طریق ثبت شرکت

یکی از قوانین لهستان که راه را برای اخذ تابعیت این کشور فراهم کرده است، امکان ثبت شرکت برای اتباع دیگر کشورهاست. به گونه‌ای که هر یک از خارجیان می‌توانند شرکتی را در زمینه‌های مختلف به ثبت برسانند و با یک سهامدار که خودشان باشند، اداره شود. به طور کلی ثبت شرکت در لهستان یکی از زیرمجموعه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور است. به دلیل اهمیت آن، یکی از روش‌های اخذ تابعیت لهستان محسوب می‌شود. نکته مورد توجه در این خصوص آن است که طبق قانون برای ثبت شرکت در لهستان، باید متقاضی حداقل ۱۵۰۰۰ یورو سرمایه برای انجام سرمایه‌گذاری داشته باشد. مزایایی که باعث می‌شود اتباع دیگر کشورها ترغیب به ثبت شرکت و نهایت اخذ شهروندی لهستان کنند، شامل موارد زیر می‌شود:

 • اقتصاد رو به رشد، پویا و قدرتمند
 • وجود تخفیف‌های مالیاتی و حتی کسر آن بین 30 تا 50 درصد از نرخ مالیات.
 • امکان استفاده از نیروی کار متخصص و با تجربه که خدمات ارزان‌قیمتی را ارائه می‌دهند.
 • وجود ساختار شفاف حقوقی و مالیاتی
 • دریافت هزینه‌های اندک برای ثبت شرکت توسط ادارات مربوطه
 • امکان ارتباط آسان با بازارهای جهانی که محدودیت خاصی در این زمینه وجود ندارد.

از طریق کار و فعالیت

از دیگر روش‌هایی که متقاضیان می‌توانند به وسیله آن اقدام به اخذ تابعیت لهستان کنند، کار و فعالیت در این کشور است. افراد متقاضی کار در لهستان می‌توانند تقاضای خود را به همراه رزومه و سوابق شغلی خود به کارفرمایان و شرکت‌های مختلف در این کشور ارسال کنند. پس از بررسی رزومه و مدارک شغلی متقاضیان، چنان‌چه فرد مورد نظر صلاحیت کار را داشته باشد، از طرف شرکت یا کارفرما دعوت‌نامه رسمی به وی ارسال می‌شود. در این صورت فرد متقاضی می‌تواند پس از طی تشریفات قانونی به لهستان مهاجرت کرده و به کار و فعالیت بپردازد. سپس با گذراندن دوره مشخصی از کار کردن در لهستان، فرد متقاضی می‌تواند با ارائه مدارک مربوطه، تابعیت این کشور را درخواست کند.

از طریق تحصیل

اتباع دیگر کشورها می‌توانند از طریق تحصیل در لهستان هم در نهایت اقدام به اخذ تابعیت این کشور کنند. در واقع دریافت شهروندی لهستان از طریق تحصیل به صورت غیر مستقیم امکان‌پذیر است. اما ممکن است این سوال را بپرسید که چگونه می‌توان از طریق تحصیل، تابعیت لهستان را دریافت کرد؟ در پاسخ می‌گوییم خارجیانی که برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های لهستان وارد این کشور می‌شوند، ویزای تحصیلی را دریافت خواهند کرد. در حین تحصیل هم می‌توانند با توجه به حق قانونی در پروژه‌های دانشجویی کار کرده یا به شکل پاره‌وقت در جایی به فعالیت مشغول شوند. پس از اتمام تحصیلات خود هم از حق یافتن شغل برخوردار خواهند شد. با یافتن شغل مناسب، این افراد پس از مدت مشخصی که کار کنند، امکان دریافت تابعیت لهستان برای آن‌ها فراهم خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله کوشش کردیم تا روش‌هایی را مورد بررسی قرار دهیم که افراد می‌تواند با استفاده از آن‌ها، تابعیت لهستان را دریافت کنند. هر کدام از روش‌های گفته شده، قوانین و مقررات خاص خود را دارد و فرد متقاضی باید با آگاهی کامل، تشریفات قانونی را به طور کامل سپری کند. بهتر است افرادی که قصد دارند شهروندی لهستان را دریافت کنند، با یکی از موسسه‌های معتبر مهاجرتی ارتباط بگیرند. تا از این طریق بتوانند به طور دقیق از قوانین و مقررات مربوط به هر کدام از روش‌های گفته شده، آگاهی پیدا کنند.

ثبت درخواست مشاوره با گریــــــــــ ــــــــــــــن ویزا
هر سوالی دارید از ما بپرسید مشاورین ما پاسخ خواهند داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

موسسات کاریابی کانادا

در دنیای امروز، جستجوی کار به یک فرآیند پیچیده و زمان‌بر تبدیل شده است. با افزایش رقابت در بازار کار و تنوع فرصت‌های شغلی، نیاز به کمک‌های حرفه‌ای برای یافتن شغل مناسب بیش از پیش احساس می‌شود. اینجاست که موسسات کاریابی به عنوان پل ارتباطی بین کارجویان و کارفرمایان نقش مهمی ایفا می‌کنند. در کانادا، […]

بهترین مؤسسات کاریابی استرالیا

در دنیای امروز، پیدا کردن شغل مناسب یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که افراد با آن مواجه هستند. این چالش نه تنها در کشورهایی با نرخ بیکاری بالا، بلکه حتی در کشورهای پیشرفته‌ای مانند استرالیا نیز به وضوح دیده می‌شود. استرالیا به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای مهاجرت و کار، دارای بازار کار پیچیده‌ای […]

۹ مکان در امارات متحده که حتما باید ببینید!

امارات متحده عربی که جهان را با آسمان خراش ها، هتل‌های مجلل، مراکز خرید شیک، و خط ساحلی چشمگیرش مسحور می‌کند، بدون شک می‌تواند بخشی از فهرست هر کسی باشد که به سفر علاقه‌مند است. امارات متحده عربی که دارای برخی از بهترین استراحتگاه‌ها و هتل‌های جهان است، یک گالری معماری باورنکردنی‌ست. در کنار این […]